• Mysia Wieża na ból głowy w weekend!

    Kto nie zna legendy o złym Popielu i myszach. Może w  weekend, będąc w Kruszwicy, uda się Wam wejść po schod­kach na Mysią Wieżę. Warto to zrobić, a to z dwóch powodów. Pierwszy powód, dla wspaniałego widoku na jezioro Gopło i Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia. Drugi powód to ....

    Rozwiń
  • A może weekend z namiotem w ruinach zamku z cegły, założonego na planie czworoboku z wieżą we wschodnim narożu, który powstał nad brzegiem Wisły w końcu XIV w.  Zbudowany przez Krzyżaków, którzy kupili Bobrowniki w 1392 r. W latach 1408 - 1411 trzykrotnie przechodził z rąk do rąk, ostatecznie (po pokoju toruńskim) znajdując się w granicach Polski.

    Rozwiń
  • Chełmno powstało w wyniku nowatorskich decyzji o charakterze ekonomicznym, podjętych przez administratorów zakonu krzyżackiego. Ówczesne zasady funkcjonowania miasta stały się obowiązującym wzorcem dla setek później powsta­jących miast w Prusach i dużej części Polski. Prawo chełmińskie było modelowe, wprowadziło zasady wytyczania dziatek, ulic i placów miejskich Wzorzec średniowiecznej miary długości w formie żelaznego grubego pręta można dziś oglądać we wnęce zachodniej ściany chełmińskiego ratusza.

    Rozwiń
  • Zamek w Gniewie - miejsce na weekend

    Zamek w Gniewie jest bardzo interesującą atrakcją na weekend zarówno dla dzieci młodzieży , jak i dorosłych. Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie).

    Rozwiń
  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

    Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

    Rozwiń