• Do odwiedzenia Opinogóry, być może w weekend, zachęca piękny pałac stojący w otoczeniu parku typu angielskiego. Ten park z okazałymi drzewami, rzeźbami mazowieckich książąt, „pogańskimi" kamiennymi idolami i ciekawymi budowlami (lodownie?, świątynie dumania?) to najciekawsze miejsce w Opinogórze. Klimat tego miejsc trzeba odkrywać samemu, brak tu przewodników. Neogotycki pałacyk, dzisiaj jest siedzibą Muzeum Romantyzmu.

    Rozwiń
  • Weekend z Buddą

    W Kucharach, (województwo: mazowieckie) w adrestaurowanym klasycystycznym pałacu, w otoczeniu zabytkowego parku podworskiego ma siedzibę największy w Polsce, a także w Europie Wschodniej ośrodek buddyjski; Związek Buddyjski Karma Kagyu. W parku obok pałacu znajdują się dwie stupy: Oświecenia i Cudów. Stupy są to ­budowle o charakterze symbolicznym, niezwykle ważne dla wyznawców filozofii buddyzmu.

    Rozwiń
  • Skarb Inków – weekend z historią

    Ze starym i urokliwym XIII-wiecznym zamkiem w Niedzicy, posadowionym na stromej wapiennej skale, wiąże się intrygująca tajemnica skarbu Inków. Jak podaje „legenda” na niedzickim zamku znalazł schronienie Sebastian Berzeviczy wraz ze swą córką Uminą (żoną ostatniego władcy peruwiańskich Inków-Tupaka Amaru II) i wnukiem. Wszyscy oni uciekli z Peru przed okrucień¬stwem hiszpańskich kolonizatorów.

    Rozwiń
  • Weekend u starszej siostry Wieliczki

    Zabytkowa dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jak głosi legenda, św. Kinga, wówczas węgierska .Królewna, wyjeżdżając na ślub z Bolesławem Wstydliwym rzuciła pierścień do kopalni soli w siedmiogrodzkim Maramarosz. Pierścień ten, zamknięty w krysztale soli, w tajemniczy sposób znalazł się w ogrodzie pewnego szewca w Bochni. Tak bajkowo rozpoczęła się historia Bocheńskiej kopalni soli.

    Rozwiń
  • Moc atrakcji - weekend nad Pilicą

    W pobliżu mostu, na prawym brzegu Pilicy,  na drodze  do Opoczna znajduje się Skansen Rzeki Pilicy utworzony w 2000 roku. Pośród różnych eksponatów jest młyn wodny przenie­siony do Tomaszowa znad Luciąży. Wewnątrz młyna można zobaczyć sprawne urządzenie do przemiału ziarna oraz rewelacyjną kolekcję modeli młynów z okolic Pilicy._Idąc wzdłuż brzegu rzeki można podziwiać: parowca rzecznego, stare barki, kajaki –motorówki...

    Rozwiń